
MOZGÓKÉPKULTÚRA
ÉS MÉDIAISMERET



ALAPKÉPZÉSI SZAK
-
A mozgóképkultúra és médiaismeret BA kreditlistája - letölthető
-
Szakdolgozati témakörök
-
Szakmai gyakorlat
-
A gyakorlati szakdolgozat követelményei
-
A záróvizsga témakörei
-
Az elméleti szakdolgozat követelményei
-
Összefoglalók
-
Bibliográfia a BA és az MA hallgatóinak
-
A megvédett szakdolgozatok
-
A részismereti modul kreditlistája
BA SZAK LEÍRÁSA
Képzési forma, tagozat: alapfokozat (BA), nappali és levelező tagozat
Képzési idő: 6 félév
Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése: Mozgóképkultúra és médiaismeret alapszakos szakember (a szakirány megjelölésével)
A szakképzettség angol nyelvű megnevezése: BA in Film and Media Studies
Szakirányok: Mozgóképkultúra-terjesztő, Mozgóképkészítő (Digitális film), Multimédiafejlesztő
A képzés célja: Olyan szakemberek képzése, akik elméleti ismereteik birtokában képesek tájékozódni a tömegkommunikációs médiumok fejlődésének folyamataiban, ismerik a mediális közlés sajátosságait és képesek a mediális közlésmódot használó tartalmak értelmezésére. A végzettek legyenek alkalmasak a mozgóképes illetve a multimédiás szövegek előállításával kapcsolatos gyakorlati feladatok ellátására. Felkészültségük alapján kellő mélységű elméleti ismerettel és gyakorlati készséggel rendelkezzenek tanulmányaik mesterképzésben történő folytatásához.
Az ideális jelentkező: Olyan leendő hallgató, aki érdeklődik a filmkultúra elméleti és gyakorlati kérdései iránt; aki hat félév során szerzett tudásanyagot a filmkészítés gyakorlati területein (helyi televíziók, mozgóképkészítő vállalkozások és cégek) médiaintézményekben (műsorszervezés és –gyártás során) kívánja hasznosítani, illetve az az érettségivel rendelkező fiatal, aki nem kíván a munkaerőpiacon rögtön elhelyezkedni, hanem szakirányú mesterképzésben kíván részt venni.
Megjegyzés: a mozgóképkultúra és médiaismeret szakra sikeres alkalmassági felvételi vizsga után lehet felvételt nyerni.
Főbb tárgyak: Filozófiatörténet, médiapedagógia, társadalom- és művelődéstörténet, bevezetés a szociológiába, a kommunikációelmélet alapjai, infomédia, jogi alapismeretek, általános esztétika, általános kutatásmódszertan, információ és társadalom.
Bevezetés a filmesztétikába, bevezetés a filmelméletbe, bevezetés a filmelemzésbe, magyar filmtörténet, egyetemes filmtörténet, filmelmélet, médiaismeret, műfajismeret, szerzői jog, médiaetika, média-gazdaságtan, médiainformatika, hálózati médiakommunikáció, közéleti kommunikáció, a médiakutatás módszertana, külső és belső szakmai gyakorlat.
Nyelvi követelmények: Az alapfokozat megszerzéséhez egy élő idegen nyelvből államilag elismert középfokú C típusú nyelvvizsga vagy azzal egyenértékű érettségi bizonyítvány, illetve oklevél szükséges.
Továbbtanulási lehetőségek: Hallgatóink az alapképzési szak elvégzése után mesterszintű (MA) képzésben vehetnek részt. Intézményünkben működik mozgóképkultúra és médiaismeret-tanár MA szak, amelyre a tanári részismereti modul elvégzése után közvetlenül át lehet lépni. Egyéb szakokra külön rendelkezés alapján lehet átlépni (például részismereti modulok elvégzése után). Az MA szintű diploma megszerzésével lehet jelentkezni a 3 éves doktori képzésbe.
„A szakma szépségei”: A tantárgyi struktúra összeállítása során abból indultunk ki, hogy a mozgóképkultúra és médiaismeret szakot elvégzett szakembereknek a munkaerőpiacon meg kell állniuk a helyüket. A hallgató megismeri a mediális kommunikáció alapjait, elsajátítja a különböző médiatartalmakkal kapcsolatos elméleti és gyakorlati feladatok megoldásának módozatait. Alkalmas a műsorszórásra alkalmas mozgóképkészítői feladatok teljesítésére, analóg és digitális utómunkálatok műsorkészítés elvégzésére.
Elhelyezkedési esélyek és lehetőségek: A mozgóképes szakmák intézményi hálózata (gyártás, terjesztés); a filmkészítés gyakorlati területei (tévék, cégek) médiaintézmények (műsorszervezés és –gyártás); közművelődés (múzeumok, archívumok, könyvtárak); civilszervezetek; kultúra (mozik, könyvkiadás, kulturális szolgáltatások); kulturális újságírás a nyomtatott, az elektronikus és az online sajtóban; kiadványszerkesztés, multimédiafejlesztés (közoktatás, könyvkiadás, reklámcégek, designcégek).
GYAKORLATI FELVÉTELI VIZSGA
A) A gyakorlati vizsga során, a helyszínen megvalósítandó feladatok:
1. Fotósorozat - készítési feladat (0-25 pont)
Feladat: fényképezőgéppel 10-15 képből álló fotósorozat készítése szabadon választott témában.
Értékelési szempontok: tematikus egység megvalósítása, a vizuális megfogalmazás színvonala.
Megjegyzés: a feladat végrehajtható saját digitális fényképezőgéppel is. A feladatot a felvételi alkalmával kell megvalósítani. Amennyiben saját eszközt használ, hozza el a kamera átjátszó-kábelét is! Rendelkezésre álló idő: 1 óra.
2. Mozgókép-készítési feladat (0-25 pont)
Feladat: videokamerával 3-5 perces, ún. kamerában vágott felvétel készítése, szabadon választott témában.
Értékelési szempontok: tematikus egység megvalósítása, a vizuális megfogalmazás színvonala, a technikai kivitelezés színvonala.
Megjegyzés: a feladat végrehajtható saját digitális videokamerával is. A feladatot a felvételi alkalmával kell megvalósítani. Amennyiben saját eszközt használ, hozza el a kamera átjátszó-kábelét is! Rendelkezésre álló idő: 1 óra.
B) A vizsgázó magával hozott portfóliájának bemutatása:
3. Szabadon választott elemzési feladat (0-25 pont)
Feladat: Szabadon választott film, rádió- vagy televízió-műsor, multimédia alkotás (weboldal) szóbeli elemzése.
Értékelési szempontok: a választott mű elemzése és elhelyezése a média műfajrendszerében. Tájékozottság a média szakirodalmában, aktuális jelenségeiben, történéseiben.
Megjegyzés: felkészülési idő 20 perc.
4. Otthon készült, saját művek bemutatása (0-25 pont)
Feladat: otthon készült munka és a megvalósítás dokumentálásának bemutatása portfolión.
Megjegyzés: a saját munka lehet, fotógyűjtemény (album, CD-n, DVD-n) 20-25 kép és amatőr videofelvételek, nyilvánosan megjelent anyagok, etűd, hírműsor, kamerába vágott vagy szerkesztett anyagok 10 perc időtartamban. Az elektronikus hordozó lehet CD, DVD, VHS kazetta, USB-tároló.
Értékelési szempontok: a saját alkotás megvalósításának műfaji, technikai színvonala, eredetisége. A saját alkotás műfaji meghatározása. A megvalósítás menetének következetes bemutatása a portfolión.
A felkészüléshez javasolt irodalom:
-
Hartai László – Muhi Klára: Mozgókép- és médiaismeret 1-2.; Korona Kiadó, 2003.
-
Papp Zsolt: Mozgóképkultúra és médiaismeret. Pedellus Kiadó, 2006.
-
Elektronikus szakirodalom:
-
További ajánlott irodalom:
-
Szabó Gábor: Filmes könyv. Ab Ovo, 2001
Felvételire készült
kisfilm egy hallgatótól: